-

<< TILLBAKA--- NÄSTA ARTIKEL >>

ARTIKEL 14 NR 1/07
07-04-02

GLOBALT

Spanien - EU:s gränsvakt


Drömmen om en bättre framtid lockar varje år tiotusentals människor, främst unga afrikanska män, att påbörja en farlig resa över Atlanten. För att stoppa dem har EU:s medlemsländer gått samman och skapat Frontex, som ska kontrollera unionens södra gränser.

  Förra året lyckades 31 000 immigranter ta sig till Kanarieöarna från Afrikas västkust. Det var sex gånger fler än året dessförinnan. För att nå sin dröm om ett bättre liv i Europa färdas de i överfulla båtar, så kallade cayucos, över Atlanten. Stående möter de stormar och stiltje, ofta med för lite mat och vatten att dricka. Av dem som påbörjar resan är det många som aldrig når fram. Enligt uppgifter från BBC har cirka 6 000 personer förlorat sina liv eller rapporterats försvunna efter att de försökte korsa havet förra året.

För att bekämpa den ökade invandringen från Afrika till Europa och förhindra att fler personer förlorar sina liv i Atlanten har EU:s medlemsländer gått samman i ett gemensamt gränsprogram, Frontex. Det går ut på att patrullera havssträckan mellan Spanien och Mauretanien, Senegal och Kap Verde. I dag finns spanska, italienska, portugisiska och finska båtar, helikoptrar och plan på plats tillsammans med kustbevakningar från de västafrikanska länderna. Operationen heter Hera II, leds av den spanska Guardia Civil och är en del av Frontex preventiva åtgärder för att hejda och återsända immigranter som färdas med båtar från västra Afrika. Tidigare arbetade den spanska kustpolisen med att få tag på allt från narkotikasmugglare till tjuvfiskare och andra brottslingar som opererar på havet. Numera ägnar de all sin kapacitet åt att spana efter båtar med immigranter från den afrikanska västkusten.

Eftersom de spanska gränserna länge kontrollerats med tillfälliga system ökade länge människosmugglingen över havet. När immigranterna väl hade nått Spaniens kust kunde de därefter färdas fritt in i resten av Europa. Därför har Spanien kommit att kallas för Europas bakdörr. Det är denna bakdörr som Frontex ska stänga, eller i alla fall reglera. Så om kustbevakningen upptäcker en båt med irreguljära immigranter 38 kilometer från den afrikanska kusten är deras uppgift att ledsaga den tillbaka varifrån den kom. Upptäcks båten däremot utanför den nämnda zonen ska den eskorteras till Kanarieöarna.

Förutom att patrullera den spanska och afrikanska kusten ska EU också investera 40 miljoner euro för att skapa nya jobb i Afrika. Dessutom planeras informationscentra i flera afrikanska länder för att på så sätt sprida kunskap om jobbmöjligheter i Europa.

Den spanska regeringen använde tidigare avancerade radarsystem och kameror för att upptäcka båtar som försökte nå Spaniens kust. Flera avtal finns också upprättade mellan Spanien och Marocko, som är ett av de länder som Spanien tar emot flest immigranter ifrån. Sedan Marocko men även Mauretanien har skärpt sina gränskontroller har Senegal blivit det land från vilket många afrikaner påbörjar sin resa för att nå Europas södra gränser.

Anna Waldehorn

anna.waldehorn@farr.se

 

-

ARTIKEL FÖR UTSKRIFT---------<< TILLBAKA--- NÄSTA ARTIKEL >>


INNEHÅLL NR 1/07

:: Ingen tid att luta sig tillbaka

:: Artikel 14 kommenterar

:: Göran Bodegård - barnläkare på återbesök

:: Domstolarna ska hålla på sekretess

:: Allt fler får stanna

:: Flykten från Irak till Sverige

:: Irak: Inte ens luften är densamma

:: Äntligen tillsammans efter lång väntan

:: Muwomgi kämpar för att få hit sina barn

:: Barns rätt till anhöriginvandring

:: Valbone flydde från trafficking

:: Vittnesmål från en tvångsutvisning

:: Spanien - EU:s gränsvakt

:: Frivilliga får vården att fungera

:: Fler vägar till vård

:: Skuggsystem räddar papperslösa med hiv

:: Ge papperslösa förtroende för socialtjänsten

:: Fängelseminnen blev lera

:: Migramovies

:: Kommunerna måste hjälpa hemlösa flyktingar

:: Utred Kosovoalbanernas öde

:: Arbetskraftsinvandring på usla villkor

:: Hänt i korthet

:: Nytt från migrationsöverdomstolen

:: FARR diskuterade EU:s yttre gränser

:: Vård - rättighet eller pull factor?

:: Bred kampanj för vård åt alla